صفحه را به اشتراک بگذار

درب چوبی

خصوصیات درب چوبی که در فضای زندگی به صورت روزمره از آنها استفاده می کنیم چگونه باید باشد؟
درب چوبی آپارتمان ، درب های اداری یا درب های اتاقی همیشه با توجه به ابعاد و مساحت واحدها طراحی می گردد. درب های چوبی علاوه بر زیبایی بایستی استحکام و قوام را نیز داشته باشند. ارزان بودن درب در بیشتر موارد به معنای رعایت نکردن استاندارد ساخت آن می باشد. کیفیت بدون هزینه نیست.

راهنمای خرید درب های چوبی

برای خرید یک درب چوبی باید به جنس درب چوبی، روکش درب چوبی، دستگیره درب چوبی، قفل درب چوبی و… توجه کرد و در نهایت در مورد قیمت درب چوبی تصمیم گرفت. پس نباید تمرکز ما فقط بر روی خرید درب چوبی ارزان باشد. اگرچه در مرکز فروش درب های چوبی در تهران قیمت‌های متفاوتی را می‌شود دید.

اولین چیزی که یک نفر هنگام ورود به منزلش با آن روبرو می‌شود درب ورودی است. حالا شما تصور کنید این درب، یک درب چوبی باشد. چه حس و حالی از آن مکان می‌گیرید؟
به جرات می‌توان گفت درب های چوبی درهایی هستند که همه ما با آن‌ها حس راحتی یا حضور در یک فضای دنج و کلاسیک را خواهیم داشت. برای همین است که درب های چوبی انتخابی مناسب برای در ورودی اداره ها، آپارتمان ها و یا اتاق ها هستند. حالا در خرید درب های چوبی باید چه نکاتی را مدنظرمان قرار دهیم؟

 

فاکتورهای مهم در انتخاب یک درب چوبی

برای انتخاب یک درب چوبی شما باید به مکان نصب درب، جنس آن، روکش، دستگیره و قفل در، امنیت و عمر در و در نهایت بودجه‌ای که می‌خواهید برای خرید درب چوبی اختصاص دهید توجه کنید. چون تمامی عواملی که گفتیم نقشی تعیین‌کننده در قیمت درب چوبی دارند. بیایید دقیق‌تر با این فاکتورها آشنا شوید.

 

مکان نصب درب چوبی

اول از همه شما باید در نظر بگیرید که درب چوبی را برای چه مکانی می‌خواهید و مساحت آن مکان چقدر است. چون ابعاد در با توجه به مساحت آن مکان انتخاب می‌شود و هر چه مساحت بیشتر باشد درب چوبی هم بزرگ‌تر می‌شود.
همچنین درب چوبی ورودی یک فضا باید طرحی متفاوت از درب چوبی اتاق داشته باشد. بنابراین در نظر گرفتن مکان درب چوبی اولین کاری است که باید انجام دهید.

جنس درب چوبی

قبل از خرید درب چوبی باید با انواع متریالی که برای ساخت این درب ها استفاده می‌شود آشنا شوید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید. ممکن است درب چوبی شما از الوارهای چوب ساخته شود (درب های تمام چوب) یا اینکه از چوب فشرده (انواع ام دی اف، پلای وود و…) تولید شود.

برای شناخت چوب مناسب در درهای تمام چوب باید با مفهوم چوب سخت و چوب نرم آشنا شوید.

درختانی که دانه‌هایی با پوست خارجی دارند و درختانی که گل می‌دهند دارای چوب سخت هستند. پس چوب درخت سیب، بلوط، توس، گردو، ماهون و افرا چوبی سخت محسوب می‌شود و اگر به بافتش دقت کنید می‌بینید که دارای منفذ است. این چوب رگه‌هایی هم دارد که باعث می‌شود محکم‌تر و در برابر آتش مقاوم‌تر باشد. همچنین رنگش هم می‌تواند از قرمز تیره تا قهوه‌ای و سفید متغیر باشد. از چوب‌های سخت بیشتر برای ساخت کفپوش استفاده می‌شود.

درختانی که دانه‌هایی بدون پوست خارجی دارند و شاخه‌های‌شان به راحتی با وزش باد تکان می‌خورد و درختان سوزنی برگی که طی سال همواره سبز می‌مانند چوب نرم دارند. به این ترتیب چوب درخت سرو، صنوبر و کاج چوبی نرم است. چوب‌های نرم راحت‌تر الوار می‌شوند و می‌توانند رنگی از زرد تا قرمز داشته باشند. از طرفی ارزان‌تر از چوب‌های سخت هم هستند و محصولات چوبی تولید شده از این چوب‌ها قیمت کمتری دارد.

روکش درب چوبی

برخی از درب های چوبی نیازی به روکش ندارند چون شکل چوب خودشان بسیار زیباست. این درب ها را بیشتر تحت عنوان درب تمام چوب می‌شناسند و باید هر چند سال رنگ محافظی که روی سطح‌شان هست را تمدید کرد. لازم به ذکر است که قیمت این درب‌ها بیشتر است ولی می‌توان گفت که زیباترین درب های چوبی همین‌ها هستند.

اما اکثر درب‌هایی که در بازار وجود دارند درب روکش چوبی هستند که روکش آن‌ها روی صفحات فیبری پرس می‌شود. حالا این روکش می‌تواند جنس‌های مختلفی داشته باشد، مثلا طبیعی یا مصنوعی باشد. روکش طبیعی از خود چوب تهیه می‌شود ولی روکش مصنوعی از مواد پلیمری با طرح و فرم چوب است.

دستگیره و قفل درب چوبی

به جز روکش در، عوامل دیگری هم هستند که بر زیبایی درب چوبی تاثیر گذار هستند. توجه به دستگیره درب چوبی و قفل آن نه تنها برای زیبایی در که برای امنیتش ضروری است. پس توجه به جایگاه درب چوبی نقش مهمی در انتخاب دستگیره در ایفا می‌کند: اگر درب چوبی شما قرار است درب ورودی باشد پس باید قفل ویژه‌ای هم داشته باشد. اما اگر درب چوبی قرار است درب اتاق خواب باشد وجود قفل خیلی محکم دیگر چندان ضرورت ندارد.

امنیت و عمر درب چوبی

عامل مهم دیگری که در انتخاب شما تاثیرگذار است امنیت درب های چوبی است. امن‌ترین درها، درب های چوبی ضد سرقت هستند که برای درب ورودی آپارتمان، درب ورودی اداره و… کاربرد دارند. این درب‌ها می‌توانند قفل های مولتی سیستم چهارده زبانه، قفل چنگکی، ورق‌های دوبل فلزی داخل درب و… باشند که امنیت‌شان را افزایش می‌دهد.
عمر درب های چوبی هم تابع جنس‌شان است. مثلا چو‌ب‌ کاج یا چوب‌های روسی عمر کمتری نسبت به چوب بلوط قرمز دارد. بنابراین قبل از خرید درب چوبی حتما انواع چوب ها را بشناسید.

قیمت درب چوبی

حالا با توجه به تمام عواملی که تا به اینجا گفته شد قیمت درب چوبی شما تعیین می‌شود! همانطور که تا اینجا دیدید شکل و جنس درب چوبی متناسب با جایگاهی که درش استفاده می‌شود متفاوت است. برای همین قیمت درب چوبی اتاق با قیمت درب چوبی ورودی آپارتمان خیلی متفاوت است. هر چه شما آپشن‌های بیشتری بخواهید قیمت درب هم بیشتر می‌شود. پس باید با توجه به بودجه‌تان انتظارات‌تان را تنظیم کنید و ببینید که چه چیزی برای شما در انتخاب یک درب اولویت است. در این زمینه توصیه می‌کنیم حتما نگاهی به کاتالوگ درب های چوبی درسا در داشته باشید.

اصلا قیمت درب چوبی ارزان چقدر است؟

مطمئنا قیمت یک درب چوبی از فاکتورهای مهم انتخاب آن است. برای خریداران درب مهم است که از قیمت درب چوبی های ارزان باخبر شوند و بعد تصمیم‌شان را بگیرند.
در این زمینه توصیه می‌کنیم حتما به نکاتی که گفتیم مثل امنیت، جنس در و ماندگاری‌اش توجه کنید چون هیچ ارزانی‌ای بی‌علت نیست. ممکن است شما با صرف هزینه کم یک درب چوبی ارزان خریداری کنید و همان کارتان را راه بیندازد. ولی همین اقدام باعث وارد آمدن خسارات زیادی در آینده برای شما شود: امنیت درب چوبی کم باشد و افراد بتوانند به راحتی اموال شما را سرقت کنند، عمر درب چوبی کم باشد و مجبور باشید اقدام به خرید یک درب دیگر کنید و…
برای درب چوبی هم نمی‌شود یک قیمت واحد گفت ولی فعلا با توجه به شرایط بازار دیده شده که قیمت این درب ها از ۴۰۰۰۰۰ تومان شروع می‌شود و می‌تواند تا چندین میلیون هم بالا باشد.

 

درب چیست؟

درب چوبی برای جدایی فیزیکی یک مکان با مکان دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. درب بر اساس پایه های تاریخی و فرهنگی و اجتماعی تعریف می شود. مواد اولیه موجود در جوامع مختلف ساختار اصلی درب را به وجود می آورد و فرهنگ آن جامعه به آن شکل و فرم می دهد و با گذشت زمان کامل تر می شود. اجزا مختلف درب ها در مرور زمان و به اساس نیاز انسان ها به وجود آمده و شکل و فرم مربوط را به خود گرفته است. گاهی علائم موجود در درب ها به نشانه های تاریخی اشاره می کند که تاریخ شناسان در جستجوی خود از این نشانه ها استفاده می کنند.

در طول تاریخ از فلز و چوب بیش از هر ماده دیگری برای ساخت درب استفاده شده و در بیشتر موارد ترکیب این دو ماده جز لاینفک تمام درب ها است. درب فقط یک جداکننده نبوده و گاهی یک سخن و گاهی یک عدد است.
گاهی نشانی بوده از یک معمار و گاه صدایی بوده برای شناساندن. در هر صورت قسمتی بوده از یک بنا که در تکمیل آن بنا و به یادگار گذاشتن تفکر سازنده نقش مهمی را ایفا می کرده است.

اکنون با نگاهی به گذشته و تاریخ درب می توان گفت که اصول هنوز سر جای خودشان هستند ولی با توجه به تنوع و گستردگی مواد اولیه و ارتباط بین فرهنگ ها ، تنوع تولید درب نیز بیشتر شده است.

درب ها را از یک زاویه دیگر هم می توان تقسیم بندی کرد:
درب های ورودی ساختمان و درب های داخلی
در درب های ورودی بیشتر مسائل هویتی و امنیتی را بایستی رعایت کرد ، تعریف یک واحد مسکونی و اداری در قدم اول با درب ورودی آن مشخص می شود که با دقت نظر در یک درب ورودی می توان به سبک زندگی ، فرهنگ ، تفکر و خیلی موارد دیگر از ساکنین اصلی آن پی برد در حالیکه درب های اتاقی دایره ی محدودتری دارند و از همه مهمتر بحث امنیت آنها نیز خیلی مهم نیست.
اگر درب ها را بر اساس جنسشان بخواهیم طبقه بندی کنیم درب های چوبی بیشترین محدوده استفاده را در تمام دنیا در بر می گیرند.
از درب های چوبی دست ساز تا درب های چوبی تولید شده در کارخانه جات که تا حد زیادی بدون دخالت دست تولید می شوند. البته با پیشرفت تکنولوژی اکنون درب هایی تولید می شوند که همزمان که چوب را جزئی از مواد اولیه خود می دانند ولی از مواد طبیعی و مصنوعی مختلف برای گاه بهتر کردن پروسه تولید و گاه برای ارزان تر کردن تولید خود استفاده می کنند.

تولید کننده هایی که از روکش های طبیعی به جای خود چوب و نیز روکش های ساخته شده از مواد پلیمری که طرح و فرم چوب دارند ، استفاده می کنند.
این تولید کننده با استفاده از تکنولوژی پروسه تولید را کوتاه تر و اقتصادی تر می کنند و در جهت رفع نیاز بشر در جهت انجام پروژه ها ، بزرگ به او کمک می کنند. به طور قطع به یقین انجام پروژه های بزرگ و خیلی بزرگ، فروشگاه ها و مراکز تجاری عظیم با تکیه به هنر دست هنرمندان درب ساز مقدور نمی شود.

مرکز فروش درب چوبی در تهران

اگر به دنبال خرید درب های چوبی هستید میتوانید با  شرکت های معتبر که دارای تجربه و رزومه میباشند ارتباط برقرار کنید

نظر شما درباره درب های چوبی چیست؟ به نظر شما چه عوامل دیگری برای خرید اینگونه درب ها مهم هستند؟ شما می‌توانید سوالات خود را با کارشناسان خبره ما در سایت درسا در در میان بگذارید یا از طریق بخش نظرات از تجربیات‌تان در خرید درب های چوبی بگویید.